TĒVA DIENA - SEPTEMBRA OTRĀ SVĒTDIENA

Diena, kad godinām tēvus, pievēršam uzmanību tēvu lomai un nozīmei ģimenē un bērnu ikdienas dzīvē, tēva saiknei ar bērnu/bērniem un tēvu lomas stiprināšanai sabiedrībā.
Lai gan atsevišķās valstīs Tēva dienas tradīcija uzsākusies jau 20.gs. sākumā, lielākajā pasaules daļā tā ir relatīvi jauna tradīcija.
Tēva dienu dažādās pasaules valstīs svin atšķirīgos datumos, un pārsvarā tā ir svētku diena.

Kopš 2010.gada Latvijā Tēva diena kā oficiāli atzīmējama diena iekļauta atceres un atzīmējamo dienu klāstā (septembra otrā svētdiena). 

Tēva lomas ģimenē stiprināšana

Sociālās kampaņas

DAŽI STATISTIKAS DATI

  • 2015.gadā visvairāk bērni piedzimuši tēviem vecumā no 25 līdz 35 gadiem.

  • 2016. gada pirmajā pusgadā 25 % no vecākiem, kas kopa slimu bērnu, bija vīrieši (no kopējā slimības pabalsta bērna slimības gadījumā saņēmēju skaita).

  • Katru gadu palielinās vīriešu skaits, kuri izmanto paternitātes atvaļinājumu. 2015.gadā tie bija 48%.

NORMATĪVAJOS AKTOS NOTEIKTĀS TIESĪBAS

Darba likumā ir noteiktas tiesības, kas ļauj tēviem vairāk laika veltīt bērniem dažādos bērna vecuma posmos :

  • papildatvaļinājums vismaz 1 darba diena - darbiniekam, kurš aprūpē mazāk par 3 bērniem līdz 14 gadu vecumam;

  • papildatvaļinājums 3 darba dienas - darbiniekam, kurš aprūpē vismaz 3 bērnus līdz 16 gadu vecumam vai bērnu invalīdu līdz 18 gadu vecumam;

  • 10 kalendāra dienas ilgs paternitātes atvaļinājums bērna tēvam pēc bērna piedzimšanas (2 mēnešu laikā).

ATTIEKSME UN SABIEDRĪBAS UZSKATI

  • Iespēja iesaistīties rūpēs par bērniem un mājsaimniecības pienākumu veikšanā, kopumā ir atkarīga no pienākumu sadales ģimenē. Gan sievietes, gan vīrieši bieži vien uzskata, ka bērnus vecumā līdz 2 gadiem, ir jāpieskata bērna mātei un tikai pieaugot tā vecumam, būtu jāpieaug arī tēva dalībai bērna pieskatīšanā un audzināšanā;

  •  Sabiedrībā pastāvošie uzskati attiecībā uz bērnu audzināšanu un pieskatīšanu pakāpeniski sāk mainīties uz vienlīdzīgākām līdzdalības iespējām. To apstiprina fakts, ka pēdējo 15 gadu laikā, jo īpaši vīriešu vidū, ir nozīmīgi palielinājusies interese par iespēju izmantot 10 dienu paternitātes atvaļinājumu tēviem bērna piedzimšanas gadījumā (vīriešu auditorijā 2001.gadā 56,8% un 2014.gadā 69,5%).