18.01.2018. seminārs Rīgā

2018.gada janvāris ir pēdējais mēnesis, kad projekta ietvaros vecāki, kuri strādā nestandarta darba laiku un kam ir bērni vecumā līdz 7 gadiem saņem subsidētu bērnu pieskatīšanas pakalpojumu. Noslēgtie līgumi tiek īstenoti līdz 2018.gada 31.janvārim.

Laika posmā no 2016.gada maija līdz 2018.gada janvārim kopumā 169 bērniem Rīgā, Valmierā un Jelgavā tika nodrošināta pieskatīšana vakaros, naktīs un brīvdienās, kad vecāki strādāja.

Projekts tuvojas noslēgumam. Šobrīd turpinās darbs pie sociālā eksperimenta par subsidētām bērnu aprūpes organizācijas iespējām uzņēmumos rezultātu novērtēšanas. Balstoties uz eksperimenta rezultātiem, Labklājības ministrija izstrādās priekšlikumus bērnu aprūpes pakalpojumu īstenošanai un līdzfinansēšanai nestandarta darba laikā un darba un ģimenes dzīves saskaņošanas un bērnu aprūpes pakalpojumu pieejamības politikas formulēšanai.

2018.gada 18.janvārī norisinājās pēdējais reģionālais seminārs projekta "Elastīga bērnu uzraudzības pakalpojuma nodrošināšana darbiniekiem, kas strādā nestandarta darba laiku" ietvaros. Šoreiz pasākums notika Rīgas pašvaldībā, kura ir viens no projekta partneriem un kurā visaktīvāk uzņēmumi un vecāki, kuriem ir bērni vecumā līdz 7 gadiem un kuri strādā vakaros, naktīs vai brīvdienās pieteicās subsidētam bērnu pieskatīšanas pakalpojumam. 

Semināra laikā projekta partneri - Labklājības ministrijas, Rīgas domes un Korporatīvās ilgtspējas un atbildības institūta pārstāvji prezentēja pētījuma un sociālā eksperimenta rezultātus, kā arī kopā ar darba devējiem un sociālajiem partneriem diskutēja par risinājumiem pakalpojuma turpināšanai pēc projekta beigām.

SIA Projektu un kvalitātes vadība pētnieks Māris Brants norāda, ka eksperimenta rezultātā ir vērojamas pozitīvas izmaiņas attiecībā uz apmierinātību ar dzīvi kopumā un darba un ģimenes dzīves saskaņošanas iespējām tiem vecākiem, kuri projekta ietvaros saņēma atbalstu bērnu pieskatīšanai nestandarta darba laikā. Situācijā, kad darba devēji arvien vairāk saskaras ar tādiem izaicinājumiem kā bezdarba mazināšanos Rīgā un Pierīgā un tuvināšanos 6% robežai, darba spēka trūkumu veselības aprūpes un citās nozarēs, kur darbiniekiem jāstrādā vakaros, naktīs un brīvdienās, atbalsts savu darbiniekiem bērnu pieskatīšanas jautājumu risināšanā, varbūt veids kā noturēt savus darbiniekus, vai gluži pretēji piesaistīt jaunus. Tomēr semināra dalībnieki atzīst, ka Latvijā sociāli ekonomiskās situācija ir atšķirīga. Tāpēc svarīga ir pašvaldību un darba devēju sadarbība un spēja būt elastīgiem un ātri pielāgoties mainīgajiem apstākļiem.

 

Ar semināra dalībnieku prezentācijām iespējams iepazīties šeit:

1.Projekta progress un nākotnes izaicinājumi, Iveta Baltiņa, projekta "Elastīgs bērnu uzraudzības pakalpojums darbiniekiem ar nestandarta darba laiku" vadītāja, Labklājības ministrija.

2.Dažādi cilvēki - dažādas iespējas - Latvijas darba devēju aptaujas rezultāti, Dace Helmane, Korporatīvās ilgtspējas un atbildības institūta vadītāja.

3.Pakalpojuma ieviešanas progress, ieguvumi un izaicinājumi Rīgas pilsētas pašvaldībā, Juris Osis, Rīgas domes pārstāvis.

4.Nestandarta darba laiks un bērnu pieskatīšanas risinājumi Lizuma pagastā, Irēna Ābeltiņa, Lizuma vidusskolas direktore.

5.Sociālā eksperimenta un pētījuma rezultāti un priekšlikumi ilgtspējas risinājumiem pēc projekta beigām, Māris Brants, sia Projektu un kvalitātes vadība pārstāvis.

Projekts ir pirmais Baltijas valstīs īstenotais projekts darba un ģimenes dzīves saskaņošanai praksē, izmantojot subsidētus bērnu aprūpes pakalpojumus. Projekts ir līdzfinansēts Eiropas Savienības Nodarbinātības un sociālās inovācijas programmas (EaSI PROGRESS) 2014.-2020.gadam ietvaros. Tā mērķis ir attīstīt elastīgu bērnu aprūpes pakalpojumu vecākiem, kas strādā nestandarta darba laiku, izveidojot ilgtermiņa modeli šo pakalpojumu subsidēšanai un veicinot vecāku nodarbinātību un darba un ģimenes dzīves saskaņošanu.