Līdzšinējo Eiropas Komisijas pārtikas palīdzības programmu vistrūcīgākajiem iedzīvotājiem no 2014. gada aizstāja Eiropas Atbalsta fonds vistrūcīgākajām personām (turpmāk - Fonds), un tā finansējumu izmantos visas 27 Eiropas Savienības (turpmāk - ES) dalībvalstis. Fondam kopumā ES budžetā iezīmēti ap 3,8 miljardiem eiro.

Paredzēts, ka 2014.-2020.gada periodā dalībvalstīm būs plašākas iespējas izvēlēties piemērotāko atbalsta veidu trūcīgajām personām. ES finansējumu joprojām būs iespējams izmantot, lai sniegtu pārtikas palīdzību trūcīgām personām. Tāpat dalībvalstis var izvēlēties nodrošināt citas pirmās nepieciešamības preces (piemēram, higiēnas preces, apģērbu, apavus utml.). Dalībvalstu ziņā ir arī lēmuma pieņemšana par to, kurai iedzīvotāju grupai palīdzību sniegt. Materiālās palīdzības sniegšanu var saistīt ar citiem pakalpojumiem, lai mainītu un uzlabotu palīdzības saņēmēju situāciju.
Latvijai 2014. - 2020. gada periodā vistrūcīgāko personu atbalstam piešķirti
68 milj. EUR, t.sk: 48,9 milj. EUR – Fonda finansējums (85%), 8,6 milj. EUR – valsts budžeta līdzfinansējums (15%) un 10,4 milj EUR valsts budžeta virssaistības.

Fonda atbalsta mērķis ir mazināt nabadzības ļaunākās formas, sniedzot nefinansiālu palīdzību vistrūcīgākajām personām. Ar Fonda atbalstu paredzēts mazināt pārtikas un pamata materiālo nenodrošinātību, vienlaikus mazinot vistrūcīgāko iedzīvotāju sociālo atstumtību.
Latvijā ar Fonda atbalstu vistrūcīgākajām personām tiek nodrošināti:

  • pārtikas preču komplekti (auzu pārslas, četru graudu pārslas, miežu putraimi, griķi, manna, makaroni, kviešu milti, tvaicēti rīsi, kartupeļu biezputra, gaļas konservi, cukurs, olu pulveris, pilnpiena pulveris, iebiezināts piens ar cukuru, šķeltie zirņi, rapšu eļļa, zivju konservi),
  • higiēnas un saimniecības preču komplekti (ziepes, matu šampūns, zobu pasta, zobu birste, veļas mazgāšanas līdzekļi, trauku mazgāšanas līdzeklis),
  • individuālo mācību piederumu komplekti ģimenēm ar sākumskolas un pamatskolas vecuma bērniem (kancelejas piederumi, skolas soma, materiāli, kurus izmantojot mācību procesā skolēns rada priekšmetu vai produktu savām vajadzībām),
  • papildu bērnu pārtikas preču komplekti ģimenēm ar maziem bērniem vecumā no 7 līdz 24 mēnešiem (biezputra, augļu un dārzeņu biezenis, dārzeņu-gaļas biezenis, biezenis ar gaļu, sausiņi),
  • papildu higiēnas preču komplekti ģimenēm ar maziem bērniem vecumā līdz diviem gadiem (autiņbiksītes, marles, krēms, ziepes, matu šampūns, mitrās salvetes, zobu pasta, zobu suka),
  • papildpasākumi (informatīvi pasākumi, individuāls un grupu darbs, neformāli izglītojoši pasākumi, socializēšanas pasākumi).

No 2023. gada 1. janvāra Fonda atbalstu var saņemt mājsaimniecības, kuras uzrāda derīgu pašvaldības sociālā dienesta izsniegtu izziņu par atbilstību:

  • trūcīgas mājsaimniecības statusam (mājsaimniecības, kurās ienākumi nepārsniedz 272 eiro pirmajai vai vienīgajai personai mājsaimniecībā, bet katrai nākamai personai 190 eiro);
  • maznodrošinātas mājsaimniecības statusam (mājsaimniecības, kurās ienākumi nepārsniedz 376 eiro pirmajai vai vienīgajai personai mājsaimniecībā, bet katrai nākamai personai 264 eiro).
  • krīzes situācijā nonākušās mājsaimniecības statusam.

Atbalsta komplektu izdali un papildpasākumu īstenošanu nodrošina partnerorganizācijas – 10 pašvaldības un to iestādes, 13 biedrības un nodibinājumi, 2 reliģiskas organizācijas. Gatavās maltītes ar Fonda atbalstu nodrošina 14 partnerorganizācijas 27 zupas virtuvēs. Partnerorganizācijas nodrošina atbalsta sniegšanu visos 36 Latvijas novados un 7 valstspilsētās.

Atbalsta vietu saraksts pieejams tīmekļa vietnē: https://www.atbalstapakas.lv
Fonda vadībā iesaistītās institūcijas ir: Labklājības ministrija, Finanšu ministrija un Sabiedrības integrācijas fonds.

Jautājumu un neskaidrību gadījumā iespējams zvanīt vai rakstīt uz Sabiedrības integrācijas fondu – tālr. +371 22811001 , e-pasts - fead@sif.gov.lv un Labklājības ministriju – tālr. +371 67021560 , +371 67021521+371 67021679 , e-pasts: eafvp.vi@lm.gov.lv.”