Sociālās rehabilitācijas pakalpojumu var saņemt personas ar prognozējamu invaliditāti darbspējīgā vecumā un persona ar prognozējamu invaliditāti pēc darbspējīgā vecuma, kura ir nodarbināta.
Sociālās rehabilitācijas pakalpojums darbspēju atjaunošanai pieejams personām ar funkcionēšanas traucējumiem darbspējīgā vecumā, kā arī personām ar funkcionēšanas traucējumiem pēc darbspējīgā vecuma, kuras strādā.
Sociālās rehabilitācijas mērķis ir saglabāt vai uzlabot šo personu funkcionālo spēju (pašaprūpe, mobilitāte un ar mājas dzīvi saistīto darbību veikšana) līmeni.
Kārtību, kādā personas ar funkcionāliem traucējumiem un personas ar prognozējamu invaliditāti saņem sociālās rehabilitācijas pakalpojumus, nosaka Ministru kabineta 2019. gada 3. decembra noteikumi Nr. 578 „ Noteikumi par sociālās rehabilitācijas pakalpojuma saņemšanu no valsts budžeta līdzekļiem sociālās rehabilitācijas institūcijā".
Sociālās rehabilitācijas pakalpojumus personām ar funkcionāliem traucējumiem un personām ar prognozējamu invaliditāti sniedz Sociālās integrācijas valsts aģentūra (14 dienu ilgs rehabilitācijas kurss).
Personas ar funkcionēšanas traucējumiem var saņemt 14 dienu ilgu sociālās rehabilitācijas kursu divu mēnešu laikā pēc medicīniskās rehabilitācijas (subakūtā etapa) pabeigšanas iesniedzot sociālajā dienestā:
- iesniegumu par pakalpojuma piešķiršanu;
- aizpildītu personas funkcionēšanas spēju pašnovērtējuma anketu;
- izrakstu (kopija) par medicīniskās rehabilitācijas pabeigšanu, kurā ir ierakstīta rekomendācija sociālās rehabilitācijas pakalpojuma saņemšanai un norādīts tās saņemšanas mērķis.
Pakalpojumu var saņemt tikai pavadošās personas klātbūtnē, ja:
- personas funkcionēšanas traucējumu smaguma pakāpe atbilstoši Bartela indeksam ir novērtēta no 1 līdz 6 punktiem;
- persona ar funkcionēšanas traucējumiem saņem pabalstu personai ar invaliditāti, kurai nepieciešama kopšana;
- personai ir ierobežota rīcībspēja, kuras dēļ viņai nepieciešama uzraudzība un aprūpe.
Ja rehabilitāciju var saņemt tikai pavadošās personas klātbūtnē, piesakoties pakalpojumam, personas dokumentiem jāpievieno pavadošās personas iesniegums vai cits dokuments, kas apliecina gatavību apmaksāt ar pavadošās personas uzturēšanos sociālās rehabilitācijas institūcijā saistītos izdevumus.
Ja paredzēts, ka pakalpojumu saņems bērns ar funkcionēšanas traucējumiem, kas sasniedzis 15 gadu vecumu, persona iesniegumā par pakalpojuma pieprasīšanu norāda:
- bērna likumiskā pārstāvja vai bērnu aprūpējošās personas uzturēšanās finansēšanas avots un rakstisks apliecinājums par gatavību segt ar uzturēšanos sociālās rehabilitācijas institūcijā saistītos izdevumus, ja bērna likumiskais pārstāvis vai persona, kas bērnu aprūpē, uzturēšanos sociālās rehabilitācijas institūcijā paredz segt no personīgiem līdzekļiem;
- ja bērns sociālās rehabilitācijas institūcijā ieradīsies viens pats, pievieno rakstisku bērna likumiskā pārstāvja atļauju to darīt.
Pašvaldības Sociālais dienests pārbauda, vai dokumenti ir iesniegti atbilstoši noteikumiem, veic personas pašaprūpes un mobilitātes spēju novērtējumu pēc Bartela indeksa un nosūta dokumentus SIVA.
Lai saņemtu 14 dienu ilgu sociālās rehabilitācijas kursu persona ar prognozējamo invaliditāti SIVA iesniedz:
- iesniegumu par pakalpojuma piešķiršanu;
- VDEĀVK apstiprinātā personas individuālā rehabilitācijas plāna, kurā ir noteikta nepieciešamība saņemt sociālās rehabilitācijas pakalpojumu, un atzinuma par prognozējamas invaliditātes statusa piešķiršanu kopijas.
SIVA pieņem lēmumu par pakalpojuma piešķiršanu vai atteikumu un nosūta lēmumu personai.
Persona ar prognozējamu invaliditāti pakalpojumu prioritāri var saņemt vienu reizi komisijas noteiktajā prognozējamās invaliditātes termiņā. Atkārtoti pakalpojumu var saņemt, ja komisija ir atkārtoti noteikusi prognozējamās invaliditātes termiņu un atkārtoti ieteikusi pakalpojumu iekļaut individuālajā sociālās rehabilitācijas plānā.
Ierodoties saņemt pakalpojumu, persona iesniedz ģimenes (vispārējās prakses) ārsta izrakstu no ambulatorā pacienta medicīniskās kartes par personas vispārējo veselības stāvokli, kas izsniegts ne agrāk kā vienu mēnesi pirms pakalpojuma uzsākšanas un kurā norādīta šāda informācija:
- saslimšanas, kuru dēļ pakalpojumam un atsevišķu rehabilitācijas tehnoloģiju lietošanai jāpievērš īpaša uzmanība;
- absolūto kontrindikāciju neesība sociālās rehabilitācijas pakalpojuma saņemšanai;
- relatīvas kontrindikācijas pakalpojuma saņemšanai, kurām nepieciešams sociālās rehabilitācijas institūcijas ārsta papildu izvērtējums pakalpojuma saņemšanai;
- ceļu satiksmes negadījumā cietušajām personām, kuras guvušas funkcionālos traucējumus izraisošas traumas, norāda, ka funkcionālie traucējumi radušies pēc ceļu satiksmes negadījuma.
Kontaktinformācija:
Sociālās integrācijas valsts aģentūra
Dubultu prospekts 71, Jūrmala, LV-2015
www.siva.gov.lv, siva@siva.gov.lv
Tālr. 67771034