Jaunumi

Saistībā ar jautājumiem par to, vai no valsts maksātā papildu atbalsta senioriem un personām ar invaliditāti ir jāmaksā par saņemto ilgstošas sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas pakalpojumu, sniedzam šādu skaidrojumu.

  • Vai no 20 euro, ko maksā SAC klientiem saistībā ar vakcinācijas pret saslimšanu ar Covid-19 veicināšanu,  ir jāveic samaksa par ilgstošas sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas pakalpojumu?

Covid-19 infekcijas izplatības seku pārvarēšanas likuma 74.panta pirmo daļa nosaka, ka, lai Covid-19 izplatības laikā valstī veicinātu personu vakcinēšanos pret Covid-19, laikposmā no 2021. gada 1. novembra līdz 2022. gada 31. martam tiek izmaksāts pabalsts - 20 euro mēnesī (5 mēneši x 20 euro) Latvijā dzīvojošai personai, kura līdz 2021. gada 31. decembrim ir sasniegusi 60 gadu vecumu un kurai atbilstoši Eiropas Zāļu aģentūras vai līdzvērtīga regulatora reģistrētas vai Pasaules Veselības organizācijas atzītas vakcīnas lietošanas instrukcijai ir ievadīts pilnam vakcinācijas kursam ar konkrēto vakcīnu atbilstošs vakcīnas devu skaits vai kurai ar RNS testu ir apstiprināta inficēšanās ar SARS CoV-2 un ir ievadīta Eiropas Zāļu aģentūras vai līdzvērtīga regulatora reģistrētas vai Pasaules Veselības organizācijas atzītas vakcīnas viena deva, vai kurai ievadītas šajā daļā minēto vakcīnu jauktas devas atbilstoši Zāļu valsts aģentūras tīmekļvietnē publicētajai Covid-19 vakcinācijas rokasgrāmatai (turpmāk - pilns vakcinācijas kurss), vai kura ir saņēmusi klīniskās universitātes slimnīcas speciālista vai speciālistu konsilija atzinumu par nepieciešamību atlikt vakcināciju pret Covid-19 līdz 2022. gada 31. martam (turpmāk - atzinums par nepieciešamību atlikt vakcināciju pret Covid-19)”.

Minētā likuma 74.panta otrā daļa paredz, ka šā panta pirmajā daļā minētā pabalsta izmaksu sāk ar tā mēneša pirmo datumu, kurā persona ir pabeigusi pilnu vakcinācijas kursu. Pabalstu finansē no valsts pamatbudžeta.

Saskaņā ar likuma 76.panta septīto daļu uz 20 euro pabalstu attiecas šā likuma 66. un 67. panta, kā arī 72. panta otrās un trešās daļas noteikumi:
66. pants nosaka, ka atbalsts ir pielīdzināms likuma "Par iedzīvotāju ienākuma nodokli" 9. panta pirmās daļas 16. punktā minētajai kompensācijai, kas netiek ietverta gada apliekamajā ienākumā un netiek aplikta ar iedzīvotāju ienākuma nodokli, atbalsts nav pakļauts ieturējumu veikšanai un parādu piedziņai un pašvaldības sociālais dienests, novērtējot mājsaimniecības materiālos resursus sociālās palīdzības piešķiršanai, neņem vērā personai izmaksāto atbalstu.
67. pants nosaka, ka Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras lēmumu attiecībā uz atbalstu vai faktiskās rīcības apstrīdēšanu un pārsūdzēšanu nosaka Valsts sociālo pabalstu likums.
72. panta otrā daļa nosaka, ka, ja persona uzturas ilgstošas sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas institūcijā, tai piešķirto vienreizējo pabalstu neņem vērā ilgstošas sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas institūcijas pakalpojumu apmaksā, bet trešā daļa nosaka, ka, ja personai līdz nāves dienai nav izmaksāts vienreizējais pabalsts, to neuzskata par nesaņemto pakalpojumu, uz kuru var pretendēt personas laulātais, pirmās un otrās pakāpes radinieki vai cita persona uz mantojuma apliecības vai tiesas nolēmuma pamata. 

Informējam, ka Labklājības ministrijas mājaslapā ir  ievietota informācija  “Pabalsta izmaksa pret Covid-19 vakcinētajiem sociālās aprūpes centru klientiem”: https://www.lm.gov.lv/lv/jaunums/pabalsta-izmaksa-pret-covid-19-vakcinetajiem-socialas-aprupes-centru-klientiem, skatīt arī  “Sāks izmaksāt 20 eiro pabalstu vakcinētiem senioriem”: https://www.lm.gov.lv/lv/jaunums/saks-izmaksat-20-eiro-pabalstu-vakcinetiem-senioriem .

  • Vai no 20 euro atbalsta, ko maksā SAC klientam saistībā energoresursu straujo cenu kāpumu, ir jāveic samaksa par ilgstošas sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas pakalpojumu? 

Saskaņā ar Energoresursu cenu ārkārtēja pieauguma samazinājuma pasākumu likuma 8.panta pirmās daļas 1.punktu valsts laikposmā no 2022.gada 1.janvāra līdz 2022.gada 30.aprīlim atbalstu 20 euro mēnesī (4 mēneši x 20 euro) izmaksā Latvijā dzīvojošai personai, kura atbalsta izmaksas periodā ir Latvijas Republikā piešķirtās vecuma, invaliditātes vai apgādnieka zaudējuma pensijas saņēmēja, tostarp priekšlaicīgi un avansā piešķirtās pensijas saņēmēja, speciālās valsts pensijas saņēmēja, izdienas pensijas saņēmēja, kura sasniegusi vecuma pensijas piešķiršanai nepieciešamo vecumu, bet kurai vecuma pensija nav piešķirta, izdienas pensijas saņēmēja, kura nav sasniegusi vecuma pensijas piešķiršanai nepieciešamo vecumu un kurai ir noteikta invaliditāte, kā arī atlīdzības par darbspēju zaudējumu vai atlīdzības par apgādnieka zaudējumu saņēmēja vai valsts sociālā nodrošinājuma pabalsta saņēmēja, - arī tad, ja pabalsta izmaksa uz laiku ir pārtraukta (kas attiecināms arī uz ilgstošas sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas pakalpojumu saņēmējiem). 
Skat. - https://www.lm.gov.lv/lv/jaunums/atbalsts-20-eiro-menesi-pensijas-vecumu-sasniegusam-personam-cilvekiem-ar-invaliditati-un-apgadnieku-zaudejusajiem-jautajumi-un-atbildes .

Minētā likuma anotācijā ir noteikts, ka, ja atbalstu 20 euro mēnesī izmaksā personai, kura uzturas ilgstošas sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas institūcijā, tad viņai to izmaksā ar tādiem pašiem nosacījumiem, kā, piemēram, izmaksājot pensiju, proti, atbalstu 20 euro mēnesī jāņem vērā ilgstošas sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas institūcijas pakalpojumu apmaksā.

Tādējādi minētā pabalsta un atbalsta izmaksa ir atšķirīga, jo:

  • saskaņā ar Covid-19 infekcijas izplatības seku pārvarēšanas likumu izmaksājamo pabalstu neņem vērā ilgstošas sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas institūcijas pakalpojumu apmaksā;
  • saskaņā ar Energoresursu cenu ārkārtēja pieauguma samazinājuma pasākumu likumu izmaksājamo atbalstu ņem vērā ilgstošas sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas institūcijas pakalpojumu apmaksā un izmaksā līdzīgi kā pensiju (klientam izmaksājot klientam naudas summu personiskajiem izdevumiem ne mazāk kā 15 % apmērā no atbalsta  summas).