Preses relīzes

Sociālās aizsardzības un darba tirgus politika nākamajos septiņos gados tiks vērsta uz iedzīvotāju sociālo iekļaušanu, mazinot ienākumu nevienlīdzību un nabadzību, attīstot pieejamu un individuālajām vajadzībām atbilstošu sociālo pakalpojumu un juridiskā atbalsta sistēmu, kā arī veicinot augstu nodarbinātības līmeni kvalitatīvā darba vidē.

Šādi plāni paredzēti Labklājības ministrijas un Tieslietu ministrijas sagatavotajās Sociālās aizsardzības un darba tirgus politikas pamatnostādnēs 2021.-2027. gadam, kas ceturtdien, 13. maijā izsludinātas valsts sekretāru sanāksmē. Tas ir vidēja termiņa politikas plānošanas dokuments, kurā ir noteikti galvenie politikas attīstības virzieni, sasniedzamie mērķi un rezultāti, prioritārie uzdevumi. Pēc saskaņošanas ar ministrijām par to vēl jālemj valdības sēdē.

Pamatnostādnēs paredzēts mērķtiecīgi pārskatīt pabalstus, kuru apmēri un nosacījumi nav ilgstoši mainīti, turpināt paaugstināt finansiālo atbalstu iedzīvotājiem sociālās aizsardzības sistēmas ietvaros, sekmēt sociālās apdrošināšanas sistēmas noturību un finansiālo ilgtspēju.

Nākamajos septiņos gados politikas attīstība tiks vērsta uz sabiedrībā balstītu pakalpojumu attīstību, līdzvērtīga sociālo pakalpojumu groza nodrošināšanu visiem iedzīvotājiem, sociālo pakalpojumu veidošanu atbilstoši personas individuālām vajadzībām un profesionālu nepieciešamo speciālistu izglītošanu un piesaisti sociālo pakalpojumu un sociālā darba jomā. Tāpat tiks plānoti pasākumi, lai palīdzētu visiem darbspējīgajiem iedzīvotājiem iekļauties darba tirgū, īpaši nelabvēlīgākā situācijā un augstākam bezdarba riskam pakļautajiem iedzīvotājiem, nodrošinātu drošu un veselībai nekaitīgu darba vidi.

Līdztekus plānota tādas valsts nodrošinātās juridiskās atbalsta sistēmas attīstība, kas preventīvi novērstu gadījumus, kad juridisko jautājumu nerisināšana negatīvi ietekmē iedzīvotāju sociālo un ekonomisko situāciju un pakļauj viņus nabadzības un sociālās atstumtības riskam. Sekmīgas politikas īstenošanai paredzēta virkne pārvaldības stiprināšanas uzdevumu.

Pamatojoties uz Sociālās aizsardzības un darba tirgus politikas pamatnostādnēm 2021.-2027. gadam, ir izstrādāti arī divi īstermiņa plānošanas dokumenti.  Plāns sieviešu un vīriešu vienlīdzīgu tiesību un iespēju veicināšanai 2021.-2023. gadam un Plāns personu ar invaliditāti vienlīdzīgu iespēju veicināšanai 2021.-2023. gadam, kas paredz jau konkrētus risinājumus pamatnostādnēs noteikto mērķu sasniegšanai.

Plāna par sieviešu un vīriešu vienlīdzīgu tiesību un iespēju veicināšanu mērķis ir nodrošināt integrētu, mērķtiecīgu un efektīvu politiku, kas sekmē sieviešu un vīriešu vienlīdzīgu tiesību un iespēju īstenošanu. Kā pamats te izvēlēta  stereotipu un aizspriedumu mazināšana darba tirgū, izglītībā un ar dzimumu saistītas vardarbības un vardarbības ģimenē mazināšana. Vienlaikus liela uzmanība tiks veltīta valsts pārvaldes kapacitātes stiprināšanai, starpinstitūciju sadarbības attīstīšanai un izpratnes par dzimumu līdztiesību un tās sasaisti ar nozaru politikām turpmākai pilnveidošanai.

Plāna personu ar invaliditāti vienlīdzīgu iespēju veicināšanai mērķis ir sekmēt integrētas un personu ar invaliditāti vajadzībām atbilstošas atbalsta sistēmas attīstību. Plānā paredzētās darbības vērstas uz invaliditātes noteikšanas sistēmas pilnveidošanu, personu ar invaliditāti nodarbinātības un vides un pakalpojumu piekļūstamības attīstību, kā arī sabiedrībā valdošo stereotipu par invaliditātes jautājumiem un cilvēku ar invaliditāti lomu mūsdienu sabiedrībā mazināšanu.