Labklājības ministrija un video izstrādātājs Invalīdu un viņu draugu apvienība “Apeirons” šai nedēļā savos sociālo tīklu kontos publicē trīs video, kas vēsta par trim dažādām situācijām, kurās iespējama kā diskriminējoša, tā nediskriminējoša attieksme. Rezultāts ir atkarīgs no mums, sabiedrības, ikviena cilvēka.
Pirmais video runā par to, ka gan cilvēkiem ar garīgās attīstības traucējumiem, gan ikvienam no mums ir svarīgi saņemt saprotamu informāciju, taču internetā atrodamā patērētājiem, ikvienam cilvēkam domātā informācija nereti ir veidota sarežģītā, speciālistiem domātā valodā. Kā norāda Rīgas Stradiņa universitātē, vienkāršā valoda ietver ne tikai vārdu izvēli, bet arī tādus aspektus kā informācijas organizācija, secīgums, teksta dizains un izkārtojums dokumentā. Vienkāršā valoda paredz, ka lasītājs tekstu varēs uztvert ātrāk un vieglāk, jo lasītājam tiek pielāgots gan stils, gan tonis, gan vārdu izvēle, vairoties no liekvārdības un sarežģītām teikuma konstrukcijām. Lai dažādas organizācijas varētu sekmīgi lietot vienkāršu valodu savā saziņā, pašlaik ir plaši pieejami mācību materiāli, kursi un speciālisti. Vienkāršas valodas lietošana ir attieksmes un gribas jautājums.
Otrais video rāda, ka pieredze un darba dzīvē uzkrātās zināšanas ir vērtība – gluži tāpat vērtība ir jaunības degsme, tiekšanās pēc sasniegumiem u.tml. Taču vecums, tas, ka persona tiek uztverta kā pārāk veca vai pārāk jauna, 2023. gada Eirobarometra pētījumā ir konstatēts kā izplatītākais diskriminācijas pamats Latvijā – tā domā 44% Latvijas iedzīvotāju. Darbā pieņemšanas situācijā kandidāta vecumu par šķērsli – situācijā, kad diviem kandidātiem ir vienādas prasmes un kvalifikācija – nosauc pat 52% respondentu. Senāks Sabiedrības integrācijas fonda pētījums liecina, ka arī pakalpojumu jomā personas virs 50 gadu vecuma visbiežāk ir izjutušas netaisnīgu vai aizskarošu attieksmi vecuma dēļ, īpaši veselības aprūpes jomā. Šāda darba devēju un – plašāk – sabiedrības attieksme kaitē cilvēkiem, sabiedrībai, ekonomikai un visbiežāk ir nepamatota.
Trešais video stāsta par jaunieti, kurš sazinās latviešu zīmju valodā un, būdams IT speciālists, atsaucas darba sludinājumam. Darba devējam šai situācijā ir iespēja novērtēt cilvēka profesionalitāti un organizēt darbu, lai iekļautu šo darbinieku komandā. Pēc 2023. gada Eirobarometra datiem, invaliditāte Latvijas iedzīvotāju ieskatā ir otrs biežākais diskriminācijas iemesls (pirmais ir vecums) darbā pieņemšanas situācijā – 43% respondentu domā, ka pie vienādiem citiem nosacījumiem invaliditāte būtu šķērslis iegūt darbu. Tā kā cilvēku ar invaliditāti īpatsvars Latvijā ir 12%, pētījuma dati apliecina plašākas sabiedrības novērojumus par šo diskriminācijas veidu un problēmu. Darba devējiem būtu svarīgi apzināties, ka cilvēka ar invaliditāti iekļaušana darbā ir iespēja ne tikai vakances aizpildīšanai, bet arī tādu savas komandas prasmju attīstīšanai kā, piemēram, komunikācija, emocionālā empātija un komandas darbs.
Šī gada maijā, Eiropas Savienības daudzveidības mēnesī, Labklājības ministrija savos sociālo tīklu kontos publicē 12 īsu video sēriju ar mērķi veicināt sabiedrības izpratni par iekļaujošo sabiedrību, kā arī mazinātu diskrimināciju dzimuma, invaliditātes, vecuma un citu iemeslu dēļ.