Labklājības ministrijas projekta "Profesionāla un mūsdienīga sociālā darba attīstība" ietvaros 27. – 29. septembrī Talsu rajona Strazdē notika vasaras skola "Sociālais darbs ģimenēm ar bērniem: metodikas satura un ieviešanas starpnovērtēšana" sociālo dienestu sociālajiem darbiniekiem darbam ģimenēm ar bērniem.

Pirmā vasaras skolas diena bija pieredzes un ideju apmaiņas diena. Tās noslēgumā vasaras skolas dalībnieki gan individuāli, gan grupās izdzīvoja, izjuta un pārrunāja savus profesionālos un individuālos mērķus, profesionālās kopienas identitāti.

Otrā diena vasaras skolā pagāja dalībnieku kopradē. Grupās pa seši, radoši konstruējot ģimeņu ar bērniem multiproblēmu gadījumus, pētot un izvērtējot ģimenes sistēmas dalībnieku vajadzības, secīgi piemeklējot un modelējot resursus. Sekoja intervences plānošana vērtību, attiecību, procesa un metožu dimensijās. Cik gan uzmanīgi pret klientu un niansēti ir grupu darbu rezultāti: vajadzībām atbilstoši piemeklēti resursi – atbalsta sistēmas, citi sociālie pakalpojumi, kopienas resursi, viss vērsts uz līdzsvarotu atbalstu vecākiem un bērniem ģimenes sistēmā, cienot un ievērojot viņu tiesības uz pašnoteikšanos un līdzdalību lēmumu pieņemšanā.

Trešā, noslēdzošā diena vasaras skolā sociālajiem darbiniekiem ģimenēm ar bērniem bija veltīta metodikas labākas ieviešanas un īstenošanas pašvaldību sociālajos dienestos modelēšanai. Darba grupas no paša rīta sāka nodarboties ar pārmaiņu vadības uzdevumu: kādi apstākļi, resursi un regulējums būtu nepieciešams pašvaldību un valsts līmenī, lai novērstu problēmas, ar kurām viņi saskaras praksē, un labāk, efektīvāk sniegtu klientam nepieciešamo atbalstu un palīdzību. Izskanēja aicinājums valsts līmenī turpināt metožu attīstību un apkopošanu, ētiskas prakses piemēru apkopojumu, nodrošināt regulāru sociālo darbinieku ģimenēm ar bērniem kompetenču uzturēšanu mācību veidā. Īpaši svarīga ir sociālo pakalpojumu attīstība ģimenēm ar bērniem visās pašvaldībās, un šo pakalpīgumu pieejamība. Izskanēja, ka nepieciešams paaugstināt atalgojumu sociālajiem darbiniekam ģimenēm ar bērniem. Svarīgi šo specializāciju mācīt arī augstskolās. Bērna tiesību aizsardzības sistēmas pilnveides ietvaros svarīgi spēcināt, izglītot sociālo dienestu partnerus, kuri darbojas ģimeņu ar bērniem atbalsta starpinstitucionālajā sistēmā.

Projekta "Profesionāla un mūsdienīga sociālā darba attīstība" vārdā vecākā eksperte Liesma Ose izteica dziļu pateicību vasaras skolas vadītājām Ievai Ozolai un Inesei Stankus – Višai par nozīmīgo darbu, uzturot un attīstot sociālo darbinieku ģimenēm ar bērniem kopienu mūsu valstī.

Vasaras skola Strazdē 2023 (paplašinātā versija)

logo rinda projektam

Vasaras skola  tika organizēta Eiropas Savienības kohēzijas politikas programmas 2021.-2027. gadam Eiropas Sociālā fonda Plus 4.3.5.4. pasākuma projekta "Profesionāla un mūsdienīga sociālā darba attīstība" ietvaros.

Projekta "Profesionāla un mūsdienīga sociālā darba attīstība" mērķis ir uzlabot sociālā darba kā profesijas un cilvēkzinātnes nozares kvalitāti un sekmēt cilvēku aktuālām vajadzībām atbilstošu sociālo pakalpojumu pieejamību, ieguldot sociālajā jomā strādājošo speciālistu profesionālajā pilnveidē, kā arī uzlabojot sociāla darba studiju kvalitāti.